19 січня. Святе Богоявлення. Хрещення Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа.
Cвятими водами омийся, Україно, і благодаттю Божою зміцнись!
Одним із найвеличніших свят, яким започатковується рік, в Україні здавна є свято Водохреща, яке відзначається 19 січня. Цей день сповнений особливим радісним духом: освящається вод єство, єднаються людські душі й приходять нові надії. Щороку, очищаючись свяченою водою, ми ніби заново народжуємось, залишаючи в минулому сварки, невдоволення і образи. Нас охоплює почуття великої радості, небесної благодаті від свяченої води. Душа сповнюється нових хвилювань, повних відчуттів вдячності й віри. Віри в те, що Господь укріпить наші духовні сили і заступиться «за весь наш рід, і за родину, й за нашу неньку Україну».
Хрещення Господнє, у народі Водохреща або Йордана, Богоявлення,- третє (після Різдва та Нового року) і завершальне велике свято різдвяно-новорічного циклу. Його відзначають 19 січня ( за старим стилем 6 січня).
Євангеліє свідчить, що перед тим як Господь вийшов у тридцятирічному віці на служіння, Бог послав пророка Іоанна Предтечу (тобто попередника), щоб він підготував людей до прийняття Спасителя. Народ звідусіль приходив послухати проповіді Іоанна про покаяння. Він багатьох хрестив, занурюючи у воду до шиї і тримаючи, поки той не сповідує гріхи. І ось до нього прийшов Сам Господь, щоб також хреститися, але Іоанн сказав: «Мені треба хреститися від Тебе, і чи Тобі йди до мене?» Але Ісус наполіг на хрещенні не тому, що Сам мав потребу в ньому, а для того, що виконати закон, освятити водне єство і подати всім образ і приклад Хрещення. Хрещення Господнє іменується також Богоявленням, бо в цей день Пресвята Трійця виразно явила Себе світові: Бог Син хрестився у водах Йордана, Бог Дух Святий сходив на Нього з небес у вигляді голуба, Бог Отець свідчив про Нього голосом з Небес: « Це Син Мій Улюблений, в Ньому Моє благовоління» (Мф. 3.17). День який передує святу, називається Навечір’ям Богоявлення або Водохресним Свят-вечором. За своїми традиціями він нагадує Різдвяний Свят-вечір і також є днем суворого посту. 18 і 19 січня, тільки два рази на рік, у храмах після Божественної Літургії здійснюється чин великого освячення води – у спогад про Хрещення Спасителя, Який освятив водне єство землі Своїм зануренням у йорданські води. Богоявленська вода має чудову властивість не псуватися протягом одного і навіть багатьох років. Вона є особливою святинею: побожні віруючі зберігають її протягом усього року біля святих ікон і вживають у невеликій кількості вранці натщесерце, як правило із шматочком просфори. а також у разі хвороби. Хрещенська вода є особливо благодатним засобом для освячення будинків. Кожен може нею окропити своє житло або робоче приміщення; це прикликає на будинок особливу благодать Божу, оздоровлюючи як зовнішню, так і внутрішню духовну атмосферу.