15 лютого. Стрітення Господнє.
День Стрітення Господного – 15 лютого (ст.. ст..2 лютого) – свято, що входить до числа найбільших у Православній Церкві. Цього дня відзначається одна з ключових подій в історії взаємин Бога й людини: Богодитину, принесену на 40-й день після народження в єрусалимський храм, зустрів праведний Симеон.У цій події Церква вбачає зустріч двох Завітів: на зміну Старому Завіту, який уособлює старець Симеон, приходить Новий Завіт, що дасть людям втілений Месія-Христос.
Коли Ісусу Христу виповнилося 40 днів, Пресвята Діва Марія принесла Його до єрусалимського храму. Згідно Мойсеєвого закону кожного новонародженого первістка чоловічої статі приносили до святилища для посвячення Богу. При цьому належало, в подяку Богу, принести жертву: однолітнє ягня і молодого голуба або горлицю. Якщо не було можливості принести ягня, приносили два голуби або дві горлиці. Цей закон було встановлено в пам'ять виходу євреїв з Єгипетського рабства – визволеня від рабства, спасіння первістків єврейських від смерті. Коли Пречиста прийшла до храму разом з Йосипом і маленьким Ісусом, туди ж навідався праведний старець Симеон. Йому було дано Господнє одкровення, що він не помре до тих пір, аж поки не побачить Спасителя. І от цей час, якого люди очікували не одне тисячоліття, прийшов. У храмі був Той, Хто стане переможцем гріха та смерті. Хто відкриє всім народам шлях у Царство Боже й шукатиме кожну зниклу вівцю. Прозріваючи це, праведний Симеон, взявши Ісуса на руки, вимовив: «Нині відпускаєш раба Твого, Владико, за слову Твоїм, з миром, бо бачили очі мої спасіння Твоє, яке Ти приготував перед лицем усіх народів: світло на просвітлення язичників і славу народу Твого Ізраїля». Симеон побачив Христа – і тепер міг з миром «відійти до праотців», тобто померти, щоб зійти в похмурий шеол, де знаходилися всі покійні, очікуючи звільнення. І Симеон принесе їм радісну звістку: «Чекати залашилося недовго, тому що я на руках тримав Того, Хто зруйнує пекло».
У день Стрітення Господнього в церквах, за традицією, звершується чин малого освячення води і свічок. В молитвах на освячення свічок на Стрітення Господнє прохають про те, щоб як запалені свічки своїм світлом розганяють нічний морок, так і душі наші просвічені Духом Святим, уникали гріховної тьми (сліпоти). Стрітенська свічка важлива як символ просвічення серця Духом святим.
|